میز اداری

همه چیز درباره ارگونومی در محیط کار اداری | اصول ارگونومی و نکات مهم آن

همه چیز درباره ارگونومی در محیط کار اداری | اصول ارگونومی و نکات مهم آن

بررسی همه چیز درباره ارگونومی در محیط کار اداری

در یک محیط کاری که به نیروی انسانی نیاز داریم، برای رسیدن به توانایی حداکثری و بهره‌وری به بیشترین میزان، توجه به اصول ارگونومی دارای اهمیت می‌شود. رعایت ارگونومی در محیط کار اداری در یک جمله، به معنی طراحی یک فضای سالم و مطلوب برای فراهم نمودن بیشترین راحتی در جهت افزایش تمرکز و در نهایت افزایش بهره‌وری و سود مجموعه است. در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی و کامل به بررسی ارگونومی در محیط کار اداری بپردازیم. با ما همراه باشید تا:

  • بدانیم ارگونومی در محیط کار اداری یعنی چه؟
  • چرا رعایت ارگونومی در محیط کار اداری ضروری است؟
  • قدم به قدم برای رسیدن به یک محیط کار ارگونومیک باید چه کنیم؟
  • مهم‌ترین قسمت در رعایت ارگونومی در محیط کار اداری چیست؟
  • بهترین میزکارمندی مدرن با رعایت اصول ارگونومی چه نوع میزی است؟

 

ارگونومی در محیط کار اداری یعنی چه؟

ارگونومی در محیط کار اداری به معنی فراهم کردن تمامی شرایط استاندارد جهت ایجاد راحتی مطلوب برای نیروی کار است. در دیدگاه سنتی کار، رعایت ارگونومی در محیط کار اداری بی‌دلیل و پرهزینه به نظر می‌رسید. اما امروزه همه ما می‌دانیم که نداشتن یک محیط کاری استاندارد و مطلوب چه تاثیرات غیرمستقیم زیان‌باری برای اهداف مجموعه خواهد داشت. در بیان ساده، ارگونومی در محیط کار اداری یعنی رعایت و ایجاد تمامی موارد مورد نیاز یک انسان جهت افزایش راحتی و تمرکز در حین کار کردن؛ که این موارد در تمامی جنبه‌های محیط کار می‌تواند تعمیم داشته باشد.

 

چرا رعایت ارگونومی در محیط کار اداری ضرورت دارد؟

تصور کنید در یک محیط کار، هیچ کدام از مبلمان اداری اعم از میز یا صندلی، استاندارد نیستند. در چنین شرایطی، فرد در طولانی مدت و استفاده‌های چندین و چند روزه فرد در اثر بد نشتن و یا قرار گرفتن سر در زاویه نامناسب یا حتی کار کردن در نور نامناسب، دچار آسیب‌های جدی در فیزیک خود خواهد شد.

این مسئلۀ کوچک می‌تواند نیروی متخصص را برای درمان مسائل پیش آمده مدتها از محیط کار خود دور کند. همین نکته در دراز مدت، منجر به ضررهای مالی سنگین برای مجموعه خواهد شد.  بنابراین، رعایت اصول ارگونومی در محیط کار اداری نه تنها برای کارکنان، که برای مدیران مجموعه و صاحبان مشاغل نیز دارای ضرورت حیاتی و غیر قابل انکار خواهد بود.

 

چرا رعایت ارگونومی در محیط کار اداری ضرورت دارد؟

 

 برای رعایت اصول ارگونومی در محیط کار اداری چه کنیم؟

برای آنکه محیط کاری خود را بر اساس قواعد ارگونومی در محیط کار اداری طراحی و چیدمان کنید، باید پله پله آغاز نمایید. فراموش نکنید که طراحی ارگونومیک محیط کار صرفاً به معنی پرداخت هزینه‌های گزاف نیست! با توجه به اصول و قوانین کوچک این امکان را خواهید داشت تا یک محیط کار پویا و ارگونومیک برای کارمندان خود ایجاد کرده و به مرور زمان، شاهد افزایش بهره‌وری به میزان حداکثری خواهید بود.

 
 مرحله اول، شناخت نیاز کارکنان مجموعه است

اولین قدم برای رعایت اصول ارگونومی در محیط کار اداری شناخت نیاز شغل شما و کارکنان آن است. ممکن است یک محیط کاری نیازمند نشستن افراد برای طولانی مدت پشت میز باشد (مانند برنامه نویسان) در صورتی که یک محیط کاری دیگر در همان شرکت نیازمند فعالیت بدنی و حرکت زیاد در طول یک مسیر مشخص باشد (مانند انبار). اصول ارگونومی در محیط کار اداری برای هر فضای مشخص با کاربری مشخص، متفاوت خواهد بود. بنابراین بهتر است ابتدا نیاز مجموعه خود را شناسایی کنید.

 
نور مناسب و تهویه مطبوع را تامین کنید

ممکن است فکر کنید ارگونومی در محیط کار اداری تنها به میز و صندلی خلاصه خواهد شد، اما به هیچ عنوان این‌طور نیست! تامین نور و تهویه مطبوع در محیط کار، بسیار بیشتر از آنچه تصورش را می‌کنید می‌تواند در افزایش بهره‌وری در محیط کار شما تاثیرگذار باشد.

 
همه چیز در دسترس

در این مرحله از رعایت اصول ارگونومی در محیط کار اداری، برای آنکه بتوانید سرعت، دقت و تمرکز افراد را بیشتر کنید، باید شرایطی را ایجاد کنید که تمام آنچه فرد ممکن است در طول کار خود به آنها نیاز داشته باشد را در دسترس خود پیدا کند.

 
یک محیط کار استاندارد فراهم کنید

در رعایت ارگونومی در محیط کار اداری به استانداردها توجه کنید. اصول درست نشستن روی میز، انتخاب میزهای استاندارد با امکان تنظیم ارتفاع، خرید صندلی‌های راحت، توجه به ابعاد کلی میز مورد نظر، توجه به فضای کافی میز جهت قرار دادن وسایل و موارد مشابه دیگر همه و همه می‌توانند شما را به رسیدن به ارگونومی در محیط کار اداری کمک نمایند.

 

خرید میز کارمندی مدرن

 

پادمان و رعایت اصول ارگونومی در محیط کار اداری

برای آنکه اصول ارگونومی در محیط کار اداری را رعایت کرده و یک محیط استاندارد برای همکاران خود فراهم نمایید، پادمان همراه شما خواهد بود. این مجموعه با سالها فعالیت موفق در زمینه طراحی محیط کار و تولید انواع مبلمان اداری ارگونومی و استاندارد، توانسته است تا رزومه‌ای قدرتمند در این زمینه برای خود فراهم کند. جهت کسب اطلاعات کامل‌تر در مورد نحوه فعالیت پادمان، اطلاع از قیمتها و مشاهده نمونه کارها، می‌توانید به سایت پادمان مراجعه کنید و یا از طریق شماره‌های تماس جهت مشاوره به صورت مستقیم با کارشناسان پادمان در ارتباط باشید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *